Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Rozprawy zdalne – subiektywnie o plusach i minusach

26 maja 2021 | Sądy i Prokuratura | Rafał Rozwadowski

Racjonalny byłby teraz powrót do rozpraw stacjonarnych. I dopracowanie trybu zdalnego.

Podstawą przeprowadzania rozpraw zdalnych w czasie pandemii jest ustawa z 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem Covid-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych. Ustawa ulega licznym zmianom i modyfikacjom.

Postulat prowadzenia rozpraw w trybie zdalnym, z wykorzystaniem urządzeń technicznych przeprowadzania ich na odległość, wydawał się racjonalny oraz dostosowany do wielu innych obostrzeń obowiązujących w środowisku gospodarczym i społecznym. Ideą było zatem zminimalizowanie ryzyka zakażenia, a jednocześnie przyspieszenie rozpoznawania spraw.

Myślę, że czas obowiązywania regulacji, z perspektywy praktyki, obnażył zarówno wady, jak i zalety procedowania w ten sposób.

Niewątpliwie zaletą w mojej ocenie są względy logistyczne. Zakładając bowiem, że dysponujemy właściwym sprzętem, sprawnym internetem, zdalne połączenie na rozprawę odbywającą się np. w innym mieście pozwala zaoszczędzić czas. Pozwala też uczestniczyć w wielu rozprawach tego samego dnia bez konieczności przemieszczania się pomiędzy sądami.

Drugą zaletą, szczególnie podlegającą indywidualnej ocenie, jest zmniejszenie ryzyka zakażenia Covid-19. Oczywiste jest, że brak uczestnictwa w rozprawie stacjonarnej powoduje, że nie mamy fizycznego kontaktu z innymi osobami.

Więcej zalet nie pamiętam, a i te należy...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11971

Wydanie: 11971

Spis treści

Nieprzypisane

Zamów abonament